Campus Life

De La Salle University - Dasmarinas

Home | DLSU-D hosts Cinema Rehiyon 8

DLSU-D hosts Cinema Rehiyon 8

by Communication and Journalism Department


Posted on November 21, 2016 at 1: 40 PM



De La Salle University - Dasmarinas, through the Communication and Journalism Department of the College of Liberal Arts and Communication, will host the Cinema Rehiyon 8 Cavite, a five-day festival from November 28 - December 2, 2016, screening the best films from the regions of the Philippines by filmmakers who have received awards from Urian, local independent film festivals, and foreign film festivals.


View List of Movies

Program of Activities


NOV 28
UGNAYANG LA SALLE
10:00 AM - 12:00 NN OPENING PROGRAM
1:00PM - 2:30PM WATER LEMON
3:00PM - 4:30 PM MATANG TUBIG
5:00 PM - 6:30 PM THE MOISES PADILLA STORY
6:30 PM - 7:30 PM TRIBUTE TO LEOPOLDO SALCEDO


TANGHALANG JULIAN FELIPE (TJF)
1:00 PM - 2:45 PM Mindanao Rising(Best Film winners from regional festivals) trt: 105:28
SANGIL (Christian Alan Toring/Salamindanaw/Gen. Santos City) 10:14
LUCID (Cloyd Winstanley/Cinemagis/Cagayan de Oro) 15:13
MARGA (Angelica Ciocon/Lantawan/Gen. Santos City) 14:02
TAMIAW (Mary Ann Gabisan/Nabifilmex/Nabunturan) 11:02
NAPISSUKUH (Sheena Mae Alcala/Cineanimo/Ozamis City) 13:57
PAKOT (Hugh Montero/Mindanao Film Festival/Davao City) 41:00
3:00 PM - 4:45 PM Across Visayas and Luzon(Best Film winners from regional festivals) trt: 105:21
ALE ALEJANDRA (Samantha Solidum/Binisaya/Cebu City) 12:30
IGSUON (Christian Lat/Sinulog/Cebu City) 9:46
KATAPUSAN NGA HANDUM (Aimee Escasa/Cinekasimanwa/Iloilo) 25:00
BUGAS (Mark Lifana/Lutas/Dumaguete City) 8:52
PAMAGSADIA (Gabrielle Tayag/Cinekabalen/Angeles/Pampanga) 12:00
PITIK-BULAG (Vergel Gabriel/SiBul/Malolos/Bulacan) 7:44
TIYANG TUNAY (Shean Jorget Valenzuela and Efren Orpadia/Pasale/
Naga City/Camarines Sur) 11:28
KYEL (Arvin Belarmino/Pelikultura/Los Banos, Laguna) 18:21
5:00 PM - 6:30 PM Regional Legendstrt: 62:07
HIBU'NG (Jean Lopez-Royo/Gen. Santos City) 22:40
LEYENDA (Eli Razo/Cebu) 12:11
TAGIMPAN (Christian Babista/Quezon) 13:23
SINADYA KONG KALIMUTAN PARA MAUWI ANG LAHAT
(Rommel Ruiz/Cagayan Valley) 13:53
6:30 PM - 7:15 PM Desperadoestrt: 33:30
THE LITTLE ME (Albert Egot, Jr./Davao) 23:00
SUPOT (Jelford Teves/Nabunturan) 10:30
7:15 PM - 8:00 PM Celebrity/Anonymitytrt: 28:51
STRAWBERRY GIRL (Conviron Altatis/Baguio) 8:11
UGONG (Chen Tampos and Josh Abiera/Cebu) 14:00
THE MERRY JOY SHOW (Aidx Paredes/Davao) 6:40




NOV 29
TANGHALANG JULIAN FELIPE (TJF)
9:00 AM - 10:40 AM IISA (Chuck Gutierrez) Compostela Valley
11:00 AM - 1:00 PM OF CATS, DOGS, FARM ANIMALS, AND SASHIMI (Perry Dizon) Zamboanga
1:00 PM - 2:40 PM DAUGHTER OF THE THREE-TAILED BANNER (Teng Mangansakan) Maguindanao
3:00 PM - 5:00 PM Ilonggo Tales of Mystery(3 or 4 p.m. is preferred) trt: 97:34
LUMON (Eden Gilpo/Guimbal, Iloilo) 16:20
MENTIS (Helen Strong/Bacolod City) 15:00
KAGAT (May Fatima Villarta/Guimbal, Iloilo) 15:57
IMPAS (Elvert Banares, Ioilo City) 14:02
TABANG (Peque Gallaga and Lore Reyes) 36: 35


LUIS AGUADO VIEWING ROOM
9:00 AM - 12:00 NN Mindanao Workshop Films(Project zfd/Dalena group) trt: 3 hrs., w/breaks
A FADING HERITAGE (Aubrey Llamas/Iligan City) 31:00
PAGBAROG TU PAGTUON/The Right to Learn (Arnel Barbarona/Davao) 17:27
UNDER A CANOPY OF LIGHT (Teng Mangansakan/Maguindanao) 11:33
PANICUPAN (Keith Bacongco/Cotabato) 13:10
ENTRE MEDIO DEL FIN/In the Middle of an End(Ryanne Murcia/Zamboanga) 23:52
THE SOIL OF DREAMS (Jeffrie Po/Cagayan de Oro) 52:34
1:00 PM - 1:45 PM Do Dirty Wartrt: 31:53for mature audiences only
DANTE (Henrik Castillo/Cavite) 9:53
ABI (Jamir Mallari/Davao) 22:00
We Are Familytrt: 30:57for mature audiences only
TINA/Dye (Rhon Kenneth Mercado/Laguna) 11:13
FRUCTUS VENTRIS (Elton James Marcelo and Wence Trajano/Bulacan) 19:43
2:00 PM - 3:00 PM Let Us Trespass...trt: 33:26for very mature audiences only
KULOKABILDO (Hanz Florentino/Cebu) 13:15
SUAREZ (Arvin Belarmino/Cavite) 20:11


CABEZA VIEWING ROOM
9:00 AM - 10: 00 AM Inner Spacestrt: 48:56
LUCID (Cloyd Winstanley/Cagayan de Oro) 15:00
ANG HAMOG SA ISIPAN/The Mist of Mind (Harold Villegas, CdO) 10:00
MGA HANDURAW SA KAHILITAN (Amaya Han/Cebu) 13:30
HOLE (Joaquin Los Banos IV/Cavite) 10:26
A World of Silencetrt: 40:53
10:00 AM - 11: 00 AM MUTED (Raki Malaki III/Nabunturan) 10:04
KAHILOM (Kurt D. Fick/Cebu) 16:49
NAPISSUKUH (Sheena Mae Alcala/Zamboanga) 14:00
11:00 AM - 12:00 NN Time Sliptrt: 30:30
DTH 60606 (Renzo P. Grijaldo/Bacolod City) 10:00
SIWALA (Joshue Gopez/Pampanga) 9:27
BIYAHE (Maje Papin/Naga City, Camarines Sur) 11:00
1:00 PM - 2:00 PM Animated Storiestrt: 37:50
8 (Johanna Kaye Boncodin/Naga City, Camarines Sur) 4:20
SUNGIT (Reynald Balmes/Naga City, Camarines Sur) 6:25
HINAGUNOY SA GURYON (Karl Derick Sia) 14:00
SOULMATES (Clark Cabantan/Cagayan de Oro) 13:00
2:00 PM - 3:00 PM Film Camptrt: 33:08
JAKE VILLEGAS ON A BRIDGE WITH THE DANCING DRAGONS
(Jose Adrian Miraflor/Dumaguete City) 23:08
THE HOUSE, THE DEAD, THE UGLY (Von Adrian Colina/Dumaguete
City) 10:00
3:00 PM - 4:00 PM Make Peace, Not Wartrt: 34:46
PULOY (Christian Enriquez/Davao) 8:00
TAMI-AW (Mary Ann Gabisan/Nabunturan) 11:00
NASSER (Chiriath Jearian Fernandez/Gen. Santos City) 15:00


SALREAL
9:00 AM - 10:00 AM CINEMAREHIYON FORUM
10:00 AM - 12:00 NN BAMBANTI (Zig Dulay) Cagayan Valley
1:00 PM - 3:00 PM ARI: MY LIFE WITH A KING (Carlo Catu) Pampanga


THE BACKYARD
7:00 PM - ONWARDS LUNES LUNES (Chistian Lat, Lendz Barinque, Amaya Han, Samantha
Solidum, Ronnie Gamboa, Wes Bacareza/Cebu) 70:00 - w/ live band!
Davao Ngilngig Festival trt: 62:35
HAYLO (Arbi Barbarona) 12:00
KAON DURIAN AKON MANAGHAN (Bagane Fiola) 8:10
OT - OUT OF TALE (Chris Harold Duco) 7:25
PAKBET (Xana Patal)
ACHUP BOULEVARD (Ferdinand Mesias, et al) 5:47
THE DARK (Ferdinand Mesias) 12:26
YAM YAM (Jamir Mallari) 9:20
The Horror! The Horror! trt: 35:55
VAKA MAKABRA (Marvil Ramirez/Cavite) 3:40
SIN-O ANG TIKTIK? (T.M. Malones/Iloilo) 9:00
SIM 2 (Jenine Villa/Nabunturan) 8:00
KITA TAYO (Arnie Valdez/Nueva Ecija) 15:15



NOV 30
7:00 AM - ONWARDS at Aguinaldo Shrine in Kawit, Cavite:
Tribute to Edna Luna
Lecture presentation by Nick Deocampo:
Representation of National Heroes in Philippine Cinema
EVENING HOTEL PARTY C/O FDCP




DEC 1
TANGHALANG JULIAN FELIPE (TJF)
9:00 AM - 12:00 NN FILM FORUM AND TALK
1:00 PM - 2:40 PM AN KUBO SA KAWAYAN-AN (Alvin Yapan) Camarines Sur
3:00 PM - 4:45 PM SWAP (Remton Zuasola) Cebu
5:00 PM - 7:00 PM THE DEATH OF PABLO (Arvin Belarmino)


CABEZA VIEWING ROOM
9:00 AM - 10:15 AM Parental Guidancetrt: 51:20
FAERIES (Lurlyn Carmona/Dumaguete City) 10:08
MUNYIKA (Anita Christine Macale/Samar) 14:16
REGALU (Raymond Anunciacion/Tarlac) 11:56
LUNCH BOX (Remton Siega Zuasola/Cebu) 15:00
10:15 AM - 11: 00 AM Working Youngtrt: 39:12
ULI (Mark Billante/Quezon) 7:54
BALAS (Rey Gatcho and James Mantos/Gen. Santos City) 7:44
TAO MEWEL (Jules Mark Velarde/Cotabato) 13:02
SABALI (Christian Alan Toring/Cagayan de Oro) 10:32
11:00 AM - 12:00 NN Regrets Onlytrt: 41:41
PAPETIR (Darwin Novicio/Cavite) 5:46
ONE WEEK EARLIER (Allyn May Canja and Eric Barbosa Jr./Iloilo) 16:00
HULAGWAY (Myleen Therese Laguardia/Batangas) 19:55
1:00 PM - 1:50 PM Preparing Prodigiestrt: 38:20
PAGSALIG (Keisha Therese Halili/Davao) 26:00
SPACEMAN (Miguel Pablo/Batangas) 12:20
2:00 PM - 2:50 PM Unself-Esteemtrt: 32:55
SAGIP (Nick Oliver C. Valera/Cavite) 16:33
GARBO (Alan Filoteo/Gen. Santos City) 16:22
3:00 PM - 4:00 PM How to Corrupttrt: 59:03
SA LIKOD (Reyan Aracna/Ozamis City) 20:00
BANGHEL (Angelo Logdat/Cavite) 39:03


THE BACKYARD
7:00 PM - 8:00 PM HURAMENTADO (Noriel Jarito) Samar
9:00 PM - 11:00 PM SUPERPSYCHOCEBU (Christian Linaban) Cebu



DEC 2
SM CINEMA 5
8:00 AM MS. BULALACAO (Ara Chawdhury) Cebu
10:00 AM MERCURY IS MINE (Jason Paul Laxamana) Pampanga
12:00 NN THE CRESCENT RISING (Sheron Dayoc) Zamboanga


CTHM COURTYARD
4:00 PM - 4:30 PM TRIBUTE TO CAVITE ARTISTS (TENTATIVE)
4:30 PM - 6:00 PM HULIHIN SI TIAGONG AKYAT (both 1972)
6:00 PM - 7:00 PM TRIBUTE TO RAMON REVILLA SR.
7:00 PM - 8:00 PM CLOSING CEREMONIES